restauracjafiesta.pl

o egzotycznych restauracjach i nie tylko

Czy orzechy i suszone owoce są tuczące?

orzechy

Według różnych badań naukowych orzechy i suszone owoce nie są tuczące. Wbrew pozorom, można je jeść bez obaw, że przytyje się kilka kilogramów, pod warunkiem, że robi się to z umiarem.

Paradoksalne kalorie

Istnieje kilka powodów pozornej sprzeczności między zawartością kalorii w tych produktach a faktem, że nie przyczyniają się one do przyrostu masy ciała:

  1. dzięki dużej zawartości błonnika działają nasycająco, co powstrzymuje nas od jedzenia innych pokarmów;
  2. ich trawienie wymaga dużego zużycia energii;
  3. wszystkie kalorie są wchłaniane w jelitach.
  4. rodzaj zawartego w nich tłuszczu zwiększa wydatek energetyczny w spoczynku;
  5. osoby regularnie spożywające orzechy mają tendencję do spożywania mniejszej ilości czerwonego i przetworzonego mięsa.

Ile orzechów i suszonych owoców możesz zjeść?

Skoro już wiesz, że orzechy i suszone owoce nie są tuczące, warto zadać sobie pytanie, jaka ich ilość jest zalecana. Jak w przypadku prawie wszystkiego, zależy to od kondycji fizycznej każdej osoby, jednak ogólnie przyjmuje się, że zalecana ilość wynosi od 15 do 30 gramów orzechów i suszonych owoców dziennie lub, jeśli wolisz ilość, zaleca się spożywanie od 4 do 10 sztuk dziennie, w zależności od rodzaju orzechów i suszonych owoców.

Uwielbiasz gotować pyszne potrawy? Koniecznie sprawdź najlepsze rodzaje żywności na www.kulinarna.pl.

Kiedy jeść orzechy i suszone owoce?

Wiele osób ma wątpliwości co do tego, kiedy najlepiej spożywać orzechy i suszone owoce. Ponieważ orzechy i suszone owoce są pokarmem dostarczającym dużej ilości energii, istnieją trzy najlepsze momenty na ich spożywanie.

  1. Jako drugie śniadanie: pozwolą nam dotrwać do obiadu bez uczucia głodu.
  2. Jako podwieczorek: dają nam wystarczająco dużo energii, aby zjeść kolację bez wilczego apetytu.
  3. Przed snem: dobrze jest zjeść orzechy i suszone owoce, ponieważ zawierają one tłuszcze nienasycone, które zwiększają poziom serotoniny i melaniny, co pomaga nam zasnąć i spać lepiej.

Podsumowując, orzechy i suszone owoce nie są tuczące, o ile są spożywane z umiarem, są źródłem energii, która pomoże nam dotrwać do końca dnia, a jeśli zjemy orzechy i suszone owoce przed snem, ułatwią nam zasypianie.